מטופלות השירות לגנטיקה

מטופלות השירות לגנטיקה

אל השירות לגנטיקה במרכז לבריאות השד בבית החולים, מופנות מטופלות המרכז לבריאות השד וכן נשים מן הקהילה, להן סיכון לנשאות של גנים המעלים את הסיכון לחלות בסרטן שד. כמו כן, יתכן שגם קרובי משפחותיהן של מטופלות יופנו לקבל יעוץ בשירות לגנטיקה, במטרה לבחון את האפשרות לנשאות לגנים שמעלים את הסיכון לסרטן ולספק מענה גם להם.

צוות השירות הגנטי

צוות השירות הגנטי

השירות לגנטיקה רפואית במרכז לבריאות השד מתבצע על ידי גנטיקאים רפואיים מובילים שבראשם ד"ר אריה קויפמן, מנהל היחידה לגנטיקה רפואית בבית החולים. צוות הגנטיקאים פועל בשיתוף פעולה עם צוות המרכז לבריאות השד, במטרה לספק לכל מטופלת ולבני משפחתה את הטיפול המקיף והיסודי ביותר. לרשות השירות עומדות גם מעבדות בית החולים המתקדמות, צוותי הפתולוגיה הרפואית ועוד.

על פעילות השירות מספר ד"ר קויפמן: "אני ממליץ לכל אישה או גבר שיש להם ריבוי של מקרי סרטן במשפחה, ובמיוחד סרטן שד או שחלה אצל נשים קרובות במשפחתה, להגיע לייעוץ גנטי. במחלת סרטן השד, הבדיקות הגנטיות קובעות באמינות רבה מאוד אם האישה נמצאת בקבוצת סיכון מוגבר לחלות בסרטן או לא. נשאות אין משמעותה שהאישה תחלה בסרטן בוודאות, אך היא בהחלט מציבה את האישה בקבוצת סיכון גבוה באופן משמעותי, יחסית לאוכלוסייה הכללית.

בהתאם לתוצאות הבדיקה – אנו מספקים בראש ובראשונה ייעוץ גנטי בו נמסרות ומוסברות התוצאות למטופלת. בייעוץ זה נידונה גם משמעות הממצאים לה ולבני משפחה. בהמשך המטופלות מכוונות לייעוץ רב תחומי הכולל אונקולוגיה, כירורגיה, גינקולוגיה פלסטיקה ועוד לפי הצורך – כדי לקבוע את מסלול המעקב או הטיפול המתאים לה ביותר.

גם לאחר האבחון בסרטן, לבדיקות וליעוץ הגנטי יש חשיבות רבה - שכן צריך להבדיל בין שינויים שנמצאים ברקמת הגידול (בחלקם גנטיים) לבין שינויים בשאר תאי הגוף. בשני המקרים, לתוצאה יכולה להיות השפעה על התכנית הטיפולית. אני מזמין מטופלות להגיע אלינו, לקבל יעוץ ולהחזיק במלוא הידע לגבי הגנטיקה שלהן – למען בריאות ובריאות בני משפחותיהן."