4 קומה

ליצירת קשר ותיאום תור:
מוקד מידע וזימון תורים
03-7644944 או 8480*

 

סוגי הניתוחים בתחום

סוגי הניתוחים בתחום

שרוול קיבה

שרוול קיבה הוא ניתוח בו מבוצעת כריתה חלקית של הקיבה והפיכת צורתה מצורת נאד מים לצורת שרוול צר. ניתוח זה הוא הנפוץ ביותר בעולם כיום. בעקבות הניתוח נפח הקיבה קטן משמעותית עד לכדי נפח של כוס אחת וכן ישנה ירידה בכמות הורמון הרעב (גרלין) המופרש. כתוצאה מכך, כמות המזון הנדרש קטנה ותחושת השובע מושגת מוקדם מבעבר. הניתוח בעל השפעה חיובית על מחלות מטאבוליות נלוות להשמנה.


מעקף קיבה

מעקף קיבה רגיל הוא הניתוח הוותיק ביותר מבין אלו בשימוש כיום ובו מחלקים את הקיבה לשני חלקים ללא כריתה: כיס קטן ושאר הקיבה. הכיס הקטן ישמש מעתה כקיבה מוקטנת ויחובר על ידי שני חיבורים למעי הדק (הליך המוכר בשם Roux-en-Y). החיבור יבוצע תוך מעקף של שאר הקיבה וחלק מהמעי הדק. כתוצאה מכך, נרוויח גם את הקטנת נפח הקיבה ותצרוכת המזון, גם ירידה מסוימת בספיגתו ובעיקר ירידה בהורמון הרעב ועלייה בהורמוני שובע. הניתוח בעל השפעה חיובית משמעותית על מחלות מטאבוליות נלוות להשמנה.
מיני מעקף קיבה מבוסס על ניתוח מעקף קיבה רגיל, בשלושה שינויים עיקריים: הכיס העליון של הקיבה צר וארוך יותר, נעקף חלק ארוך יותר של המעי הדק ומבוצע חיבור אחד בלבד של המעי לכיס הקיבה. שינויים אלו הופכים את הניתוח לפשוט יותר ממעקף רגיל וללא פגיעה ביעילותו. הניתוח בעל השפעה חיובית משמעותית על מחלות מטאבוליות נלוות להשמנה.


מעקף תרסריון

מעקך תרסריון עם שרוול הוא ניתוח הכולל הקטנת נפח הקיבה (שרוול קיבה) וכן מעקף משמעותי של רוב המעי הדק . ישנן שתי אפשרויות לביצוע המעקף: בחיבור אחד (SADI) תוך מעקף של כחצי עד שני שליש מהמעי הדק או בשני חיבורים (BPD-DS) תוך מעקף של כ- 90% מהמעי הדק. ניתוחים אלו הינם הרדיקאלים ביותר מבין הניתוחים הבריאטרים ולרוב יבוצעו במקרים של השמנה קיצונית ו/או מחלות נלוות קשות (סכרת קשה, יתר שומנים בדם וכדומה) או כצעד נוסף במטופלים הזקוקים לירידה נוספת במשקל לאחר ניתוח בריאטרי. הניתוח בעל השפעה חיובית מאד על מחלות מטאבוליות נלוות להשמנה וכן מאפשר ירידת רוב המשקל העודף. לאחר הניתוח נדרשים משמעת חזקה, התמדה בנטילת ויטמינים ומעקב צמוד וארוך טווח.


ניתוחים חוזרים ומתקנים

לעיתים לאחר ניתוח בריאטרי ישנו צורך בניתוח נוסף. ניתוחים אלו לעיתים עלולים להיות מאתגרים ביותר למנתח וטומנים בחובם את הסיכון הגבוה ביותר למנותח. מומלץ לבצע אותם במרכז בעל נסיון רב בו קיים צוות מנתחים מנוסים ומסורים.  הדוגמה השכיחה ביותר לניתוחים אלו הינה ניתוח להוצאת טבעת בשל חוסר סבילות או סיבוכים הקשורים לטבעת ורצון לניתוח אפקטיבי יותר ובעל השפעה ארוכת טווח. דוגמאות נוספות הינן ירידה באפקטיביות ניתוח שרוול לאחר מספר שנים וצורך בניתוח יעיל יותר ועל כן הפיכה לניתוח מעקף מסוג מיני או מעקף תרסריון בהשקה אחת (SADI). לעיתים מתפתחים סיבוכים ארוכי טווח לאחר ניתוח המצריכים תיקון, לדוגמה: הופעת צרבות ורפלוקס לאחר ניתוח שרוול, הופעת רפלוקס מרתי לאחר ניתוח מיני מעקף. סיבוכים אלו אינם שכיחים אך לעיתים מחייבים הפיכה לניתוח מעקף רגיל או ניתוח אחר. קבוצה נוספת הינה מנותחים אשר עברו ניתוחים ישנים יחסית בהם הוכנסה טבעת קבועה (לדוגמא SRVG או VBG) סובלים מחוסר יעילות או ירידה באיכות החיים כתוצאה מהניתוח ומעוניינים בביטול הניתוח הישן והפיכתו לאחד הניתוחים החדשניים.

שיטות הכירורגיה

שיטות הכירורגיה

רוב ניתוחי המעי הגס והרקטום בבית החולים מתבצעים בשיטה לפרוסקופית, שמאפשרת את ההתערבות המינימלית ההכרחית, מקלה על ההתאוששות ומפחיתה את הסיכונים ואת תופעות הלוואי. חלק מהניתוחים, לרבות ניתוחי כריתת רקטום, מבוצעים בשיטה ייחודית, שמשלבת בין לפרוסקופיה דרך פי הטבעת ודרך דופן הבטן במקביל. ניתוחי סרטן המעי הגס נעשים תוך שימוש בטכניקה ייחודית, שמאפשרת להסיר לא רק את הגידול, אלא גם את הבלוטות וכלי הדם שמלווים אותו בצורה מלאה, ובכך לסייע לטיפול במחלה. המחלקה הכירורגית בבית החולים מצוידת במכשור רפואי ייעודי ומתקדם, המסייע לספק לכל מקרה ומקרה את הטיפול המתקדם ביותר.

הצוות המטפל

הצוות המטפל

ניתוחי המעי הגס, הרקטום ומחלות פי הטבעת באסותא אשדוד ע"ס סמסון, מבוצעים על ידי צוות מנוסה וקשוב, המלווה את המטופלים צעד צעד ומספק להם מענה אישי, תוך רגישות מלאה.
את התחום מרכזת ד"ר יפעת יוסף לישצ'ינסקי, מומחית בכירורגיה כללית לה ניסיון רב בניתוחי מעי גס, רקטום ופי טבעת. בעבודתה שואפת ד"ר יוסף לקדם שימוש בטכנולוגיות מתקדמות: "שמתי לעצמי למטרה לקדם את התחום הזעיר פולשני וכן שיטות מתקדמות אחרות, כדי שנוכל לטפל גם במקרי סרטן מורכבים ומתקדמים, לשפר את איכות ואת תוחלת חיי המטופלים."

בנוסף לכך, שם הצוות דגש גם על הקשר האישי עם המטופלים, כפי שמסבירה ד"ר יוסף לישצ'ינסקי: "חשוב לי ללוות את המטופלים לאורך כל הדרך ולספק למטופלים מענה אישי ותשובה לכל שאלה וספק. זה אחד הדברים שחרטנו על דגלנו ושמבדלים את השירות שאנו מעניקים."

ד"ר עידן כרמלי

ד"ר עידן כרמלי

ד"ר עידן כרמלי- סגן מנהל המחלקה לכירורגיה כללית באסותא אשדוד ע"ש סמסון, ומרצה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון שבנגב. דר' כרמלי אחראי תחום ניתוחי מערכת העיכול העליונה ובריאטריה (טיפול ניתוחי בהשמנת יתר) . מומחה בטיפול הניתוחי בגישה זעיר פולשנית במחלות שפירות וממאירות של הקיבה והוושט, לרבות כריתת קיבה או וושט לטיפול במחלת הסרטן.


ד"ר כרמלי הנו בוגר ביה"ס לרפואה של הטכניון והתמחה בכירורגיה כללית במרכז הרפואי רבין. מסלול הכשרתו כלל השתלמות עמיתים בניתוחי קיבה במרכז הלאומי לסרטן בדרום קוריאה (National Cancer Center, Goyang, The Republic of South Korea, 2019) והשתלמות כרופא בכיר (Senior Clinical Fellow) בתחום ניתוחי מערכת העיכול העליונה בגישה זעיר פולשנית מלאה באנגליה. תחום זה כולל ניתוחי בריאטריה, ניתוחים אונקולוגיים לוושט וקיבה וכן טיפול ניתוחי במחלות שפירות כגון רפלוקס ובקע סרעפתי.

לקראת ניתוח בריאטרי - מה חשוב לדעת?

      

ניתוח בריאטרי - מקבלת ההחלטה ועד הניתוח