-2 קומה

כתובת מייל: APradioclinic@assuta.co.il

ליצירת קשר ותיאום תור: מוקד מידע וזימון תורים 03-7644944  או 8480*

מיקום: מכון רדיותרפיה, קומה 2-
טלפונים נוספים:
072-3399427
072-3399204

הטכנולוגיה במכון

הטכנולוגיה במכון

במכון יש שני מאיצים מתקדמים, מהאיכותיים ביותר בעולם – מסוג Varian TrueBeam. כמו כן, מצויד המכון באמצעי בקרת איכות טיפול חדישים ביותר, כולל Exactrac דינמי (הראשון מסוגו בארץ, המאפשר לזהות את הדיוק המדויק ביותר בטיפול קרינתי באתרים שונים בגוף לעומת גרסאות קודמות של המכשיר).

במכון נעשים טיפולי רדיוכירורגיה לגידולים מוחיים.

הטיפולים במכון

הטיפולים במכון
בין הטיפולים שמוצעים במכון ניתן למנות
 • קרינה מכוונת הדמיה (IGRT)
 • קרינה מווסתת בזוויות (IMRT) או 360 מעלות מסביב לחולה (VMAT)
 • קרינה מדויקת בעוצמה גדולה בגידולים באתרים שונים המאפשרת את חיסולם ב-3-8 הקרנות בלבד (SBRT).

החל מחודש ספטמבר המכון יהיה ערוך לבצע טיפולים ממוקדים לגידולים המוחיים ועמוד השדרה (רדיוכירורגיה SRS).

מטופלי המכון והתוויות לטיפול קרינתי

מטופלי המכון והתוויות לטיפול קרינתי
ע"פ הערכות, כשני שליש מחולי הסרטן יזדקקו לטיפול רדיותרפיה בשלב זה או אחר של מחלתם. להלן ההתוויות הנפוצות לטיפול הקרינתי:
 • הטיפול הקרינתי נחשב ליעיל בלא מעט מקרים ומהוות חלופה יעילה לגישה הניתוחית. לכן, הטיפול הקרינתי מהווה אופציה חליפית לניתוח (לדוגמה- ממאירויות ממקור ערמונית, כיס השתן, ריאה, ושט, צוואר הרחם, עור וכו').
 • לעיתים, הטיפול הקרינתי הוא האופציה היחידה המאפשרת החלמה (למשל סרטן נאזופרינקס, סרטן פי הטבעת, גידולים שונים שאינם נתיחים). במחלה גרורתית, אם מדובר בגרורות בודדות, ניתן לעתים באמצעות הטיפול הקרינתי להגיע ל'חיסול ממוקד' של אותן גרורות עד כדי אפשרות לריפוי מלא. בחלק מהמקרים, לצורך שיפור יכולת ריפוי, משלבים את ההקרנות עם טיפולים אחרים. למשל טיפול זה ניתן במטרה למנוע חזרת הגידולים אשר הוסרו בניתוחים (לדוגמא בנשים עם סרטן שד, גידולי מוח, ראש צוואר וכו').
 • סיבה אחרת למתן הקרנות- הקטנת נפח גידול ממאיר לפני הניתוח כדי שלמנתח יהיה קל יותר (למשל בחולי סרטן ושט, סאטן חלחולת ועוד).
 • בנוסף, רדיותרפיה משפרת את יעילות הטיפול הכימותרפי בחלק מהחולים עם מחלות המטולוגיות. הטיפול יכול להקל גם בתופעות לוואי כגון כאב, בעיות נוירולוגיות ואחרות. מטרה לא פחות חשובה- הקלה על הסבל שנגרם לחולים עם ממאירות מפושטת, הדוגמא הקלסית היא הקלה על כאב בגלל גרורות בעצמות.

שיטת העבודה במכון

שיטת העבודה במכון
לפני כל טיפול בחולה חדש מכונס פורום מיוחד של אנשי מקצוע ממגוון תחומים, כולל מאסותא רמת החייל, כדי להחליט ביחד מהי הדרך הטובה ביותר לטפל במקרה.
הטיפולים שמוצעים במכון מאפשרים כיסוי מרבי של הגידולים והאיברים החולים, לצד מזעור חשיפה לאיברים הסמוכים. לשם כך, המטופלים עוברים הערכה מקיפה לפני הטיפול, הכוללת שימוש באמצעי הדמייה אשר מסייעים לרופאים לצורך הגדרה מדויקת של המוקדים שיקבלו קרינה מקסימלית. גם במהלך הטיפול נעשים צילומי רנטגן ו-CT על מיטת הטיפולים על מנת לוודא כי מה שתוכנן ומה שמתקיים בפועל זהה.
במהלך הטיפול הקרינתי החולים נמצאים במעקב צמוד של הצוות הסיעודי והרפואי והטכני, מקבלים הדרכה על מצבם הנוכחי ועל מה שצפוי תוך כדי הטיפול ולאחריו.

רדיוכירורגיה

רדיוכירורגיה
החל מ-23/02/21 מכון רדיותרפיה בית חולים אסותא אשדוד פותח שירות חדש ויחודי - רדיוכירורגיה לגידולי מוח ועמוד השדרה. מדובר בטיפול יחודי במהלכו קרינה במנה גבוהה הניתנת בדיוק סובמילימטרי לרוב בטיפול אחד (לפעמים עד 3 טיפולים) לגידולי מוח ממאירים ושפירים ולגרורות בודדות בעמוד השדרה ביעילות זהה לניתוח במקרים רבים.

למעשה רדיוכירורגיה מחליפה את הצורך בניתוחי מוח ועמוד השדרה במקרים רבים. והיות ומדובר בתהליך שאינו פולשני הטיפול הרבה יותר בטוח והסיכון ממנו נמוך בהרבה מהתערבות כירורגית.

על מנת לבצע רדיוכירורגיה בית חולים אסותא אשדוד הצטייד במכשור ותוכנה מתקדמים המאפשרים את הטיפול. בנוסף טיפול מסוג זה מחייב שיתוף פעולה הדוק בין אונקולוג קרינה ונוירוכירורג, עם ידע ונסיון בטיפולים מסוג זה. לשם כך לצוות הרופאים המיומן של מכון הרדיותרפיה- דר' אלי ספיר (מנהל המכון) ודר' עומר גל מצטרף דר' רוברטו שפיגלמן והוא נוירוכירורג הנחשב בין החלוצים של רדיוכירורגיה לא רק בארץ אלא בעולם כולו.

מסע מטופל:
 • המטופלים יעברו הערכה במרפאת קרינה לגידולי מוח במסגרת מכון הרדיותרפיה.
 • בהמשך יערך דיון צוות מולטידיסציפלינרי על מנת להחליט על הדרך המתאימה ביותר עבור כל חולה.
 • החולים עבורם רדיוכירורגיה תיבחר לאופציה הטיפולית יעברו תכנון טיפול ראשוני אשר יכלול MRI בחתכים דקים וCT עם בניית מסיכה יעודית לראש (אם מדובר בגידול מוחי) או קיבועים לגוף (אם מדובר בגידול בעמוד השדרה).
 • צוות רופאים מקרינים, נוירוכירוג ופיזיקאים יעבדו על עיצוב תוכנית טיפולית
 • החולה יוזמן/תוזמן לטיפול רדיוכירורגי בפועל
 • המשך מעקב סדיר במרפאת קרינה לגידולי מוח עם הדמיות חוזרות

צוות המכון

צוות המכון
במכון, אותו מנהל ד"ר אלי ספיר, עובדים אנשי מקצוע מנוסים, בשיתוף פעולה והדרכה של המכון הוותיק והמקצועי שפועל זה שנים רבות באסותא רמת החייל.

בשילוב עם הצוות הרפואי , עובדים במכון בעלי מקצוע פרא-רפואיים, וביניהם :

-צוות פיזיקאים ברשותה של הגב' אפרת שקל
- צוות רנטגנאי ריפוי בראשותה של גב' הילה רוזנפלד
- צוות של אחיות בראשונה של גב' נטלי גרקוב
- צוות אדמיניסטרטיבי בראשותה של גב' ענת הלדנברג

אנו מציעים למטופלינו מעטפת הוליסטית במסגרת לרשות החולים עומדים צוותים של פסיכולוגים קליניים, עובדות סוציאליות ודיאטניות.

"בכל אחת מהפגישות שלנו עם החולים שלי חשוב לי לשדר כי ביכולתנו להציע להם את הטיפול הטוב, העדכני ביותר וחשוב לא פחות – תוך כדי יחס אישי ומכבד", מספר ד"ר ספיר, "אני מסביר להם שהטיפול הקרינתי יעיל וישנם סיכויים מצוינים שנוכל לסייע להם במלחמה שהם מנהלים ומבטיח שתמיד ימצאו אוזן קשבת ותמיכה מיטבית כדי שיצלחו את התהליך הטיפולי".
ד"ר אלי ספיר - מנהל המכון

ד"ר אלי ספיר - מנהל המכון

ד"ר אלי ספיר הינו מנהל מכון הרדיותרפיה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, במקביל משמש בתפקיד יו"ר החוג לרדיותרפיה ארצי. ד"ר ספיר סיים את התמחותו באונקולוגיה קרינתית בבית חולים הדסה עין כרם, בו המשיך לעבוד כרופא בכיר מספר שנים.

כמו-כן, עבר השתלמות קלינית ומחקרית בת שנתיים וחצי במחלקת רדיותרפיה באונברסיטת מישיגן בארצות הברית.

ד"ר ספיר הינו מומחה מוביל בתחום אונקולוגיה קרינתית, כמו-כן, ד"ר אלי בעל נסיון קליני עשיר במגוון רב של מחלות ממאירות.
דר' ספיר מחלוצי הטיפולים הרדיוכירורגיים החוץ מוחיים (SBRT) בכבד, לבלב וריאות בארץ וממובילי הדעה בעולם.
כמו כן, נחשב לאחד המומחים המובילים בארץ בטיפול בחולים עם גידולי ראש-צוואר.

ד"ר ספיר מוביל מספר פרוייקטים מחקריים קליניים במכון אותו מנהל, מטרתם: שיפור איכות חיים של חולי סרטן תחת טיפול קרינתי.

פרופסור אליהו גז - מנהל שירות

פרופסור אליהו גז - מנהל שירות

פרופסור אליהו גז מנהל שירות גידולי מערכות המין והשתן, ומשמש ממלא מקום מנהל מכון רדיותרפיה.

פרופסור גז בעל שם בינלאומי בתחום גידולי ערמונית, כיס שתן, כליות, אשכים ושאר אברי מערכת השתן.

פרופסור בן קורן - רופא בכיר

פרופסור בן קורן - רופא בכיר

פרופסור בן קורן הינו דמות מובילה בתחום רדיותרפיה בארץ ובעולם- מנהל מכון רדיותרפיה בבית החולים איכילוב, בעברו וכיום משמש מכהן כיו''ר הוועדה הבינלאומית של NRG Oncology  (קבוצת מחקר מובילה של ה-NCI).

פרופסור קורן פרסם מעל 100 פרסומים בכתבי עת מובילים וכתב פרקים בספרי לימוד מובילים באונקולוגיה קלינית וקרינתית המומחיות העיקרית- הקרנה בחולים עם גידולי מוח וסרטן השד

ד"ר עומר גל - רופא בכיר

ד"ר עומר גל - רופא בכיר

ד"ר עומר גל הינו רופא בכיר במערך המכון הקרינתי.

ד"ר גל  סיים בהצטיינות את התמחותו באונקולוגיה קרינתית בבית החולים רבין (בלינסון). כמו-כן, ד"ר גל מרכז כיום טיפול קרינתי בנשים עם סרטן שד ומטפל בחולים עם גידולי מוח בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד

ד"ר רוברטו שפיגלמן

ד"ר רוברטו שפיגלמן

ד"ר רוברטו שפיגלמן עמית קליני בנוירוכירורגיה פונקציונלית (תפקודית) ורדיוכירורגיה ב Shands Teaching Hospital, University of Florida at Gainsville, Florida, USA בין 1989-1991. הרדיוכירורגיה על בסיס מאיץ קווי הייתה אז בחיתוליה ודר' שפיגלמן עבד יחד עם דר' וייליאם פרידמן ודר' פרנק בובה שהיו בין החלוצים בארצות הברית להקמת שרות רדיוכירורגיה על בסיס מאיץ קווי עם מערכת חומרה ומחשוב ייחודית שהם יצרו ושבהמשך שווקה בעולם על ידי חברת פיליפס.
ב-2008 הקים דר' שפיגלמן שרות לרדיוכירורגיה בבית חולים אסותא ובו טופלו על ידו למעלה מ 1000 חולים.
דר' שפיגלמן פעיל מאוד בהפצת הבשורה של רדיוכירורגיה בישראל ובעולם. בעבודתו במשך כמעט 30 שנה הוא קידם את התפיסה של טיפול משולב של נוירוכירורגיה קונבנציונלית ורדיוכירורגיה. דר' שפיגלמן קידם את הפיכת רדיוכירורגיה לטיפול יעיל ובטוח גם במחלה גרורתית רב מוקדית שעד לא מכבר הייתה כרוכה בתחזית עגומה. ב-2014 דר' שפיגלמן היה לחלוץ בעולם בישום שיטת רדיוכירורגיה לטיפול במחלה גרורתית רב מוקדית, שיטה שהיום שולטת בטיפול במחלה הזאת.
דר' שפיגלמן שימש כנשיא החברה הבינלאומית לרדיוכירורגיה בין השנים 2007 – 2009.
דר' שפיגלמן גם שימש כחבר דירקטוריון בחברה העולמית לנוירוכירורגיה סטריאוטקטית ופונקציונלית בין השנים 2009-2019.