פעילות המערך

פעילות המערך

מחלקת הרדמה פועלת בחדרי הניתוח, במכוני בית החולים השונים, ובמכון הכאב, למתן שירות רפואי למבוגרים ולילדים. המחלקה עוסקת בהרדמה מסוגים שונים – הרדמה כללית, הרדמה אזורית, ופעולות טשטוש ואלחוש. במהלך ההרדמה עוסקים הרופאים המרדימים בכל הפעולות מעבר לביצוע הניתוח עצמו – איזון מצב נשימתי ולבבי, טיפול בכאב, טיפול בבחילות, מתן נוזלים, טיפול אנטיביוטי וכו'. הרופאים המרדימים נמצאים עם המטופל כל הזמן, החל מלפני הפעולה עצמה, ועד לסיום תקופה ההתאוששות שלאחר ההרדמה.

עם סיום הטיפול ההרדמתי, עוברים המטופלים לחדר ההתאוששות, שם ישלימו את תהליכי ההתאוששות
תחום נוסף בו מטפל מערך ההרדמה הוא מיילדות, בניהול האלחוש ושיכוך הכאבים בחדרי לידה באמצעות הרדמות אפידורליות או באמצעים אחרים, ובמתן מענה מקצועי להרדמה לצורך ניתוחים קיסריים.

המערך מטפל גם בחולים ובפצועים במצבים קריטיים השוהים ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים ומלווה אותם לאחר ניתוחים, פציעות או סיבוכים רפואיים שעלולים להתרחש. במקרים אלו מספק המערך מענה למטופל, במטרה לייצב את המטופלים ולקדם את שיקומם, תוך שימוש באמצעים המתקדמים ביותר שבנמצא.

מרפאת הכאב בבית החולים נותנת מענה לטיפול במטופלים בעלי הסתמנויות כאב חריף (כזה שמופיע באופן חדש) וכאב כרוני (ממושך). הטיפול בא לסייע להתמודד עם הכאב, על מנת לשפר את איכות החיים. טיפול זה כולל בניית תכנית טיפול רחבה, תוך התייחסות למכלול הבעיות של המטופלים, וכולל שילוב של טיפול תרופתי, ופעולות של הזרקה תוך שימוש באמצעי הדמייה כמו רנטגן או אולטרהסאונד, על מנת להפיג את הכאב. מכון הכאב מציע למטופלים שילוב של טיפול רפואי יחד עם טיפול משלים וטיפול פסיכולוגי, הכל במטרה לנסות ולהגיע לאיזון הכאב.

הטכנולוגיה

הטכנולוגיה

מערך ההרדמה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מצויד במכשור חדיש, באמצעי ניטור מתקדמים, הכוללים בין היתר מדדים של רמת ההכרה ומשאבות שמספקות חומרי הרדמה לפי מאפייני המטופל. המערך כולל אמצעי הרדמה אזורית לצורך הפחתת כאבים ובהם מכשירי אולטרסאונד המסייעים להמחיש את עצבי הגוף ולהזריק לידם חומרים מאלחשים.

מערך האלחוש התומך בחדרי הלידה, מצויד במכשור החדשני ביותר להרדמה אפידורלית ולשיכוך כאב בחדרי הלידה, ואילו מערך הטיפול הנמרץ כולל את אמצעי הניטור המתקדמים ביותר, את המנשמים החדשים ביותר, ציוד תומך במערכות קריטיות ועוד.

צוות חדרי הניתוח

צוות חדרי הניתוח

במערך ההרדמה בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד עובדים עשרות רופאים מרדימים, מומחים ומתמחים, טכנאי הרדמה, צוות סיעודי וצוותי עזר מנוסים. הצוות שם דגש על נהלי עבודה מוקפדים המשותפים למחלקות בית החולים השונות, וכן עוסק בהדרכה ובהוראה. לדברי ד"ר שי פיין, מנהל מערך ההרדמה, חדר הניתוח והטיפול הנמרץ: "מטרתנו היא לספק לכל חולה את הטיפול הטוב ביותר שהרפואה יודעת לתת. אנו פועלים כדי לוודא שהמטופלים יציבים, נינוחים, לא כאובים, ועוברים את הפעולות ואת תקופות מחלותיהם בצורה הכי חלקה שאפשר. אנו מאמינים בשיתוף בני המשפחה של המטופלים בתהליכים שעוברים יקיריהם ועושים את כל הנדרש כדי לתרום לשיקומם ולהחלמתם המוצלחת של כל המטופלים"

ד"ר שי פיין

ד"ר שי פיין

ד"ר שי פיין, מנהל מערך הרדמה, חדרי ניתוח, התאוששות וטיפול נמרץ.
סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.
לאחר שורת תפקידים בחיל הרפואה התמחה לאחר מכן בהרדמה במרכז הרפואי רבין. בסיום התמחותו נסע להשתלמות בהרדמה אזורית בארה"ב. עם שובו לארץ, הקים במחלקת ההרדמה בבית חולים בילינסון את השירות להרדמה אזורית.
בעל תואר שני בניהול מערכות בריאות, מטעם הפקולטה לניהול ע"ש גלייזר של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. מונה כמנהל המחלקה כאן בשנת 2017.
מכהן כיו"ר איגוד הרופאים המרדימים בישראל החל משנת 2020.
ד"ר מיכה שמיר

ד"ר מיכה שמיר

ד"ר מיכה שמיר, סגן מנהל מחלקת הרדמה.

בוגר ביה״ס לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. התמחה בהרדמה בביה״ח "הדסה עין כרם" בירושלים ומשנת 1996 עבד שם כרופא בכיר.
עבד במשך שנתיים כרופא בכיר ביחידות להרדמה לניתוחי טראומה, ולהרדמה להשתלות כבד בבית החולים Jackson Memorial, במיאמי, פלורידה. בעבודתו בהדסה היה יושב ראש וועדת ההחייאה של בית החולים משנת 2006, ומנהל השירות להרדמה להשתלות כבד משנת 2015.
עוסק רבות בתחום הרדמה ופינוי של פצועי טראומה וחולים קריטיים, ובמסגרת זו משמש כיועץ רפואי לאיגוד הפרמדיקים של ישראל, ועסק רבות בליווי רפואי של חולים ופצועים מורכבים, במסגרות אזרחיות וצבאיות.
ממקימי מחלקת ההרדמה בבית החולים כאן וכיום משמש כסגן מנהל המחלקה ויו"ר וועדת החייאה של בית החולים.

ד"ר אברהים סעיד

ד"ר אברהים סעיד

ד"ר אברהים סעיד, מנהל היחידה להרדמת ילדים.

בוגר בית הספר לרפואה בורונה, איטליה. התמחה בהרדמה במרכז הרפואי שיבא, תל השומר בין השנים 1994-1998. בשנת 2001 עבר התמחות על בהרדמה ילדים ב- Children's Hospital of Eastern Ontario באוטווה, קנדה; ובהרדמה לניתוחי לב לילדים ב- Montreal Children's Hospital במונטריאל, המשיך לעבוד שם עד שנת 2010. בעל תארים בניהול עסקים ובמשפטים.
עם חזרתו לארץ עבד כרופא בכיר בתחום הרדמת הילדים במרכז הרפואי שיבא, ובבית החולים אסותא אמת החייל.
עבר למחלקת הרדמה של בית החולים בנובמבר 2017. מרכז את תחום הרדמת הילדים בחדרי הניתוח ומחוצה לו.

ד"ר שלמה גרשפלד

ד"ר שלמה גרשפלד

ד"ר שלמה גרשפלד, מנהל היחידה להרדמה מיילדותית.

למד רפואה בבית הספר הממלכתי לרפואה בעיר פרונזה, קירגיזסטן. עלה לארץ בשנת 1987 והתחיל התמחות במחלקת ההרדמה של בית החולים אסף הרופא. עם סיום ההתמחות המשיך שם כרופא מומחה.
ממקימי מחלקת הרדמה של בית החולים החל מאוגוסט 2017. מרכז את תחום ההרדמה המיילדותית והגינקולוגית - טיפול הרדמתי ביולדות, אלחוש במהלך לידה, הרדמה לניתוחים קיסריים, והרדמה לניתוחים גינקולוגיים.

ד"ר בנימין הופמן

ד"ר בנימין הופמן

ד"ר בנימין הופמן, מנהל היחידה להדרכה וחינוך רפואי של מחלקת הרדמה.

למד רפואה באוניברסיטה העברית. התמחה בהרדמה בבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים.
בסיום ההתמחות עבר השתלמות בהרדמה ילדים ב- Children's Hospital of Michigan.
עבד במשך שנים בתור מנהל היחידה להרדמת ילדים במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים. לאחר מכן היה מנהל ההרדמה בחברת "עיניים" בירושלים.
ממקימי מחלקת ההרדמה של בית החולים. מרכז את ההדרכה והחינוך הרפואי של כל הרופאים המתמחים, הסטז'רים והמשתלמים האחרים במחלקה.

ד"ר מיכאל גורדון

ד"ר מיכאל גורדון

ד"ר מיכאל גורדון, רופא בכיר במחלקת הרדמה
ד"ר גורדון סיים לימודי רפואה ברוסיה. לאחר עלייתו לארץ התמחה בהרדמה במרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי. עובד באסותא אשדוד מתחילת שנת 2020, מרכז את תחום הרדמה באורתופדיה.

ד"ר איליה ברונשטיין

ד"ר איליה ברונשטיין

ד"ר איליה ברונשטיין, מנהל מרפאת הכאב.

למד רפואה באוקראינה, ועלה לארץ בשנת 1998. התמחה בהרדמה במרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי בתל אביב. עם סיום ההתמחות עבד מספר שנים כרופא מומחה בהרדמה, בתחילה שם, ומשנת 2013 בבית החולים אסותא, ברמת החייל. בשנת 2016 התחיל התמחות ברפואת כאב, במרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי.
עובד בבית החולים אסותא אשדוד מינואר 2018, בהתחלה כמנהל השירות לטיפול בכאב חריף. מאז נובמבר 2019 מכהן כמנהל מרפאת הכאב של בית החולים.

ד"ר יורי רקוביצקי

ד"ר יורי רקוביצקי

ד"ר יורי רקוביצקי, מנהל שירות מרפאת טרום הרדמה.
סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה לרפואה בעיר לוגנסק באוקראינה. עלה לארץ בשנת 2000.
התמחה בהרדמה במרכז רפואי מאיר. בסיום התמחותו עבר השתלמות בהרדמה במיילדות במרכז רפואי שערי צדק.
מונה כמנהל שירות טרום הרדמה כאן בשנת 2017.

ד"ר דמיטרי שמאין

ד"ר דמיטרי שמאין

ד"ר דמיטרי שמאין, מנהל שירות הרדמה לניתוחי אף-אוזן-גרון.

התמחה בהרדמה במרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי בתל אביב, ולאחר סיום ההתמחות עבד שם כרופא מומחה. בין השנים 2014 -2017 עבד בבית החולים שניידר לילדים.
עובד בבית החולים אסותא אשדוד משנת 2017, אחד ממקימי מחלקת ההרדמה של בית החולים.
מרכז את תחום ההרדמה לניתוחי אף-אוזן-גרון, ומוביל את תחום ההנשמה במחלקה.

ד"ר יגאל באלטה

ד"ר יגאל באלטה

ד"ר יגאל באלטה, מנהל יחידה, מרכז את תחום ההרדמה לניתוחי אורולוגיה.
בוגר האקדמיה הממלכתית לרפואה במינסק (בלרוסיה), שנת 1988.
לאחר העלייה לארץ ב- 1991 עסק במחקר בתחום של ביוכימיה במחלקה לביוכימיה שבפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב. בשנת 2002 סיים התמחות בהרדמה במרכז רפואי רבין-בילינסון. מחזיק בתואר מומחה בהרדמה וטיפול נמרץ של ה- European Academy of Anesthesiology.
תחומי התעניינות וניסיון קליני מיוחדים: טיפול נמרץ כללי, הרדמה בטיפול נמרץ בתחום נוירוכירורגיה, טיפול הרדמתי בחולים קריטיים (Critical Care Anesthesiology).

ד"ר הראל יפעת

ד"ר הראל יפעת

ד"ר הראל יפעת, רופא בכיר במחלקת הרדמה וביחידה לטיפול נמרץ.

סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת תל-אביב. עבר שנת סטאז' במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא.
לאחר הסטאז' עבד בתחום Medical informatics במכבי שירותי בריאות.
התמחה בהרדמה, ולאחר מכן בטיפול נמרץ במרכז הרפואי תל-אביב ע''ש סוראסקי. בסיום ההתמחות המשיך לעבוד שם כרופא בכיר במערך ההרדמה וטיפול נמרץ, ועבר לבית החולים אסותא אשדוד החל מאוגוסט 2018.

ד"ר מיכאל גורדון

ד"ר מיכאל גורדון

ד"ר מיכאל גורדון, רופא בכיר במחלקת הרדמה

ד"ר רון מגור

ד"ר רון מגור

ד"ר רון מגור, רופא בכיר במחלקת הרדמה.
בוגר לימודי רפואה באוניברסיטת בולוניה שבאיטליה.
התמחה בהרדמה בבי"ח איכילוב. בסיום התמחותו עבד כרופא מרדים בכיר בבי"ח איכילוב.
אחראי על תחום הסימולציה הרפואית במחלקה, ומרכז את תחום ההרדמה של מטופלי מחלקת כירורגיה כללית.

ד"ר רוג'ר מרקס

ד"ר רוג'ר מרקס

ד"ר רוג'ר מרקס, מנהל שירות חדר התאוששות.
בוגר בית ספר לרפואה ע״ש סקלר, אוניברסיטת תל אביב. בעל תואר שני במנהל מערכות בריאות אוניברסיטת בן גוריון.
סיים התמחות בהרדמה בבית החולים תל השומר. צבר ניסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום של הרדמה לניתוחים נוירוכירורגיים כשעבד בבית החולים Jackson Memorial במיאמי, פלורידה, ארה״ב.
ממקימי מחלקת הרדמה של בית החולים. משמש כמנהל הרפואי של יחידת ההתאוששות.