4 קומה

כתובת מייל: APneuclinic@assuta.co.il

ליצירת קשר ותיאום תור: מוקד מידע וזימון תורים 03-7644944 או 8480*

מיקום: מרפאת נוירולוגיה, קומה 4

שעות פעילות

08:00 - 15:00

מערך חירום לטיפול בשבץ מוחי

מערך חירום לטיפול בשבץ מוחי
במקרים של מחלות כלי דם מוחיים לרבות שבץ מוחי, לזמן משמעות קריטית. אבחון וטיפול מידיים במצבים אלו, עשויים להציל חיים ויש להם השפעה מרחיקת לכת על איכות חיי המטופל בעתיד. ביחידה לנוירולוגיה בבית החולים פועל מערך חירום לאבחון ולטיפול במחלות של כלי דם מוחיים: שבץ מוחי, דימום מוחי, בצקת וריד מוחי ועוד. במסגרת זו מתבצעות בדיקות דחופות למטופלים שקיים חשש שהם סובלים ממחלות של כלי דם מוחיים ובמידת הצורך, ניתן להם טיפול מידי ומתוכנן המשך הטיפול בהם – אם במסגרת בית החולים או מחוץ לו.

במידת שעולה צורך בניתוח מוח, מפונים מטופלים הזקוקים לניתוחים נוירולוגיים למרכזים רפואיים מתאימים עמם עומד בית החולים אסותא אשדוד ע"ש סמסון בקשר.
ד"ר סאלו חרץ, מנהל היחידה לנוירולוגיה בבית החולים, מספר: "טיפול בשבץ מוחי הוא חשוב ביותר. השקענו משאבים רבים ורכשנו טכנולוגיה מתקדמת, כדי שיהיו בבית החולים כלים חדשניים לטיפול במצב רפואי חמור זה. כל צוות בית החולים, מפקיד הקבלה עד לאחרון הרופאים, עבר הכשרה כיצד לזהות מהר ולסייע למטופל הסובל משבץ מוחי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם צוות מד״א עמו אנו עומדים בקשר באמצעות אפליקציה מיוחדת, שמאפשרת למטופלים עם שבץ מוחי לקבל טיפול מהיר במיוחד. כמו כן, עומד לרשותנו מכשיר CT מוח מיוחד וחדשני, המסייע לנו באבחון ובטיפול."

מרפאת נוירולוגיה כללית

מרפאת נוירולוגיה כללית
מרפאת נוירולוגיה כללית בבית החולים מספקת מענה אמבולטורי בתחום הנוירולוגיה למופנים אליה מהקהילה ומבית החולים. במרפאה מתבצעים אבחון ובניית תכנית טיפול ומעקב במידת הצורך.

בדיקות עזר

EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה)
במסגרת המרפאה מתבצעת בדיקת EEG לחולי אפילפסיה או למי שקיים חשד שהם סובלים מפרכוסים. הבדיקה מתבצעת על ידי הדבקה של אלקטרודות על הראש, בעזרת ג'ל. האלקטרודות קולטות את הפעילות החשמלית של המח והפרעות אפילפטיפורמיות אם יש. הבדיקה נמשכת כחצי שעה, אינה כואבת ולא פולשנית.

דופלקס עורקי צוואר (US קרוטידיס) ו-TCD (טרנסקרניאל דופלר)
ביחידה לנוירולוגיה מתבצעות בדיקות זרימת דם בעורקי הצוואר והמוח על יד אולטרה סאונד. הבדיקות אינן פולשניות, אינן כרוחות בקרינה והן מהוות כלי חשוב במסגרת בירור של שבץ מח ומחלות כלי דם של המח. הבדיקה מתבצעת על ידי הטכנאית נטליה אברמוב, ומפוענחת על ידי ד"ר סאלו חרץ, מנהל המכון.

מרפאה להפרעות תנועה ומחלת פרקינסון
בתוך המכון הנוירולוגי, פועלת מרפאה להפרעות תנועה ולמחלת פרקינסון. המרפאה מספקת בדיקות, אבחון, הרכבת תכנית טיפול ומעקב, לסובלים ממחלת פרקינסון ומהפרעות תנועה כגון דיסטוניה, טורטיקוליס, לבירור מקרים של נפילות חוזרות ועוד, במסגרת אמבולטורית. המרפאה משרתת את המופנים אליה מן הקהילה ומבית החולים ומנוהלת ע"י ד"ר סנדרה בניזרי, מומחית בנוירולוגיה ובהפרעות תנועה. חלק מהטיפולים ומההערכות מתבצעים במסגרת אשפוז יום.
 
מרפאת הזרקות בוטוליניום
במרפאת הפרעות תנועה קיימת מרפאת הזרקת בוטוליניום. הטיפול מתבצע על ידי ד"ר סנדרה בניזרי. מטרתו הוא להרפות את השרירים שעובדים יותר מדי כמו במקרים של ספסטיות (טונוס מוגבר לאחר אירוע מוחי), ספסם (מצמוצים של העניים או התכווצויות לא רצוניות של הפנים) או דיסטוניה (מנח לא תקין של הצוואר או של גפה).

אשפוז יום נוירולוגי
במסגרת זו, מתבצעים בדיקות וטיפולים בתחום הנוירולוגיה הדורשים אשפוז יום, אך אינם דורשים שנת לילה בבית החולים. בין טיפולים אלו, למשל, ניקור מותני לחולים עם הידרוצפלוס (מיימת ראש).

אשפוז נוירולוגי
מטופלים נוירולוגיים הזקוקים לטיפול במסגרת אשפוז, מאושפזים במחלקת נוירולוגיה.

צוות מחלקת נוירולוגיה

צוות מחלקת נוירולוגיה

בראש המחלקה עומד ד"ר סאלו חרץ, נוירולוג כללי ומומחה בשבץ המוח. לצדו עובדים ד"ר סנדרה בניזרי, מומחית בנוירולוגיה ובהפרעות תנועה ומנהלת המרפאה להפרעות תנועה ופרקינסון וד"ר בוריס שיכמן, נוירולוג כללי ומומחה באפילפסיה המנהל את מרפאת אפילפסיה ושירות EEG.
על פעילות היחידה מספר ד"ר חרץ: "תכננו את פעילותנו כך שבית החולים נותן מענה מלא למחלות נוירולוגיות. שמנו דגש מיוחד על טיפול מסור ומציל חיים במחלות פתאומיות. בית החולים ערוך על-מנת לתת מענה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, דרך המחלקה לרפואה דחופה, עם תמיכה של היחידה הנוירולוגית, לכל מטופל עם חשד לשבץ מוחי. אנחנו מבצעים את האבחון באמצעות CT או MRI במקרה הצורך. רוב המטופלים עם שבץ מוחי לא זקוקים לניתוח, ואנחנו יכולים לטפל בהם בצורה איכותית. במידה שעולה צורך בניתוח או בטיפול מתקדם שאינו מתבצע אצלנו, אנו מקיימים שיתופי פעולה מלאים עם בתי חולים אחרים כמו תל השומר, בילינסון ואיכילוב – שבהם ניתן לתת מענה למקרים מיוחדים אלו, תוך מעקב של הצוות שלנו."

ד"ר סאלו חרץ

ד"ר סאלו חרץ

ד"ר סאלו חרץ, מנהל היחידה לנוירולוגיה בבית החולים אסותא אשדוד ע"ש סמסון, נולד בברזיל ועלה לישראל בשנת 2010. לאחר שהשלים את לימודי הרפואה שלו, התמחה בנוירולוגיה ועבר התמחות-על במחלות כלי דם המוח וכן השלים דוקטורט בתחום. עבד במשך כשבע שנים בבית החולים שיבא תל-השומר כמומחה בכיר במחלקה הנוירולוגית, שם התמקד בתחום השבץ המוחי, עד להתמנותו לתפקידו באסותא אשדוד. לדבריו: "אנו שמחים לספק מענה מלא למחלות נוירולוגיות, ובפרט למחלות פתאומיות, למען בריאותם של תושבי אשדוד והסביבה."
יוליה וסילייב - אחות אחראית

יוליה וסילייב - אחות אחראית