1 קומה

ליצירת קשר ותיאום תור:
מוקד מידע וזימון תורים
03-7644944 או 8480*

כיום, בעזרת שיטות מתקדמות, ניתן להקפיא ביציות, עוברים או רקמות שחלה ולהחזירם לגוף האישה מאוחר יותר. שימור פוריות אמנם אינו מהווה תעודת ביטוח, אך הוא בהחלט מגדיל את סיכוייהן של הנשים הנעזרות בו, להביא בעתיד לעולם ילדים מביציותיהן שלהן.

השירות לשימור פוריות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מספק למטופלות יעוץ וליווי אישיים לאורך כל התהליך – משלב ההתלבטות דרך הביצוע, הקפאת הביציות, העוברים או הרקמות, שימורם, ועד לשימוש בהם. כל זאת, על מנת להגדיל ככל האפשר את סיכוייהן של הנשים הפונות לשירות להביא לעולם ילדים במועד ובאופן הנכון עבורן.

סוגי הטיפולים

סוגי הטיפולים

הקפאת ביציות מסיבות רפואיות – הקפאת ביציות מסיבה רפואית מתבצעת בעיקר במקרים שבהם התגלה אצל אישה ללא בן זוג, גידול סרטני או מצב רפואי חמור אחר המחייב טיפול מוקדם ככל האפשר ומונע טיפול פריון רגיל. שלבי הטיפול במחלה המורכבים מהקרנות, מטיפול כימותרפי או מניתוחים נרחבים, עלולים לפגוע בצורה בלתי הפיכה בשחלות. במסגרת טיפול זה, מתבצעת שאיבת ביציות במחזור טבעי או במינון הורמונלי מינימלי והביציות מוקפאות לצורך שימוש עתידי במקרה שהטיפול במחלה יפגע בשחלות.

הקפאת ביציות מסיבות רפואיות עשויה לספק מענה גם לנשים המתמודדות עם מנופאוזה מוקדמת, וחוות את גיל המעבר בגיל צעיר מהמקובל, מסיבות גנטיות, אוטואימוניות, או מסיבה שאינה ידועה. בינואר 2018 אושר בוועדת הסל טיפול לשימור פוריות לנשים עם מחלות או הפרעות גנטיות שעלולות לגרום לכשל שחלתי מוקדם.

הקפאת רקמת שחלה - במקרים דחופים או כאשר המטופלות צעירות מאוד, תיתכן אף הקפאה של רקמת שחלה. ד"ר שלומי ברק, מנהל היחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מספר על ההליך: "כשאשה זקוקה לטיפול כימותרפי או קרינתי מאד דחוף ואין פנאי לעבור טיפול הורמונלי לצורך שאיבת ביציות, או כשהמטופלת צעירה מאוד, ניתן במקרים המתאימים לבצע ניתוח שבו מוסרת רקמת שחלה ומוקפאת. בעתיד, כשהמטופלת מחלימה, אנו משתילים את רקמת השחלה בחזרה לגופה, בתקווה שתיקלט בו בחזרה ותשוב לתפקוד תקין."

הקפאת ביציות מסיבה חברתית – בעבר, נהוג היה להינשא ולהרות בגיל צעיר. כיום, מסיבות חברתיות שונות, גיל הנישואין הולך ועולה. למרבה הצער, חרף הקידמה, קצב התבגרות הביציות לא השתנה ופוריות האישה הולכת ופוחתת עם הגיל. הקפאת ביציות מסיבה חברתית, נועדה לספק מרווח נשימה לנשים שאינן מבקשות להרות בהווה ורוצות להגדיל את סיכוייהן להביא ילדים מביציותיהן בעתיד.

ב-2011 אושר בישראל החוק המאפשר לנשים בנות 30-41 ללא בן זוג ושאינן מעוניינות להשתמש בזרע תורם, לעבור טיפולים הורמונליים לצורך שאיבת ביציות והקפאתן לפני הפרייה לצורך שימוש עתידי. הקפאת הביציות לצורך שימור פוריות לא מבטיחה הישרדות של הביציות אחרי הפשרתן או השגת הריון, אולם היא מהווה כלי נוסף המאפשר לנשים לתכנן את עתידן ואת משפחתן. יש לקחת בחשבון שאיכות וכמות הביציות פוחתות עם הגיל, ולכן מומלץ לבחור באפשרות זו בגיל צעיר.

הליך הקפאת הביציות

הליך הקפאת הביציות

בדומה לטיפולי הפריה חוץ גופית, גם הקפאת ביציות מתחילה בטיפול תרופתי שמטרתו היא לעודד את השחלות לגדל מספר רב של זקיקים המכילים ביציות. במועד המתאים, הזקיקים נשאבים תחת הרדמה מלאה קלה, בהליך שנמשך כרבע שעה. הביציות שנשאבו מועברות להקפאה עמוקה. כשהאישה מעוניינת להרות, מופשרות הביציות, מופרות במעבדה ולאחר 2-5 ימים מוחזרים לרחם עוברים נבחרים.

ויטריפיקציה: הקפאת הביציות ביחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, נעשית בטכניקה של ויטריפיקציה - שיטת הקפאה מהירה המקטינה את הסיכון להיווצרות גבישי קרח בביצית ומגדילה את סיכויי הישרדות הביציות והעוברים לאחר ההפשרה.

צוות השירות

צוות השירות

את השירות לשימור פריון מנהל ד"ר גיא בר, מומחה ביילוד ובגינקולוגיה. השירות פועל במסגרת היחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, תחת ניהולו של ד"ר שלומי ברק. לצדם פועלים צוותים סיעודיים, עובדי מעבדה וצוותי עזר, לכולם ניסיון בתחום טיפולי הפוריות.

ד"ר שלומי ברק -  מנהל היחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית (IVF)

ד"ר שלומי ברק - מנהל היחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית (IVF)

"אנחנו נמצאים כאן כדי לספק לנשים הפונות לשימור פוריות מסיבות רפואיות או חברתיות את מלוא התמיכה, הליווי המקצועי והתקווה, ולאפשר להן למצות את כל האפשרויות שמעמידה הרפואה לרשותן, בתקווה שיוכלו להרות בעתיד, במועד המתאים עבורן, ולהביא לעולם ילדים מביציותיהן כאשר יבחרו לעשות זאת,"