ליווי צמוד מרגע האיבחון

ליווי צמוד מרגע האיבחון

פטיגה מנגסטו, אחות מתאמת שד וקשרי הקהילה במרכז לבריאות השד בבית החולים, מספרת: "התפקיד שלי הוא ללוות באופן אישי וצמוד כל מטופלת עם ממצא חריג בשד, בין אם הוא ממאיר ובין אם לא, מרגע האיבחון ועד לשחרורה לקהילה. הפעילות שלי כוללת עזרה בתיאום כל התורים הנדרשים, ביופסיות, MRI או אולטרסאונד."
מנגסטו מתארת את הליווי העוטף שהיא מעניקה למטופלות: "כל מי שיש לה ממצא חריג עוברת אליי. אני מספקת הדרכות והסברים בנוגע לכל דבר הקשור לטיפול הרפואי, למשל הדרכות לפני ניתוח, הסבר על ביופסיה וכל הליך אחר שיש למטופלת שאלה לגביו."

מטרתה של מנגסטו היא לחסוך מהמטופלות בלבול ולמנוע מהן את הצורך להתפזר בין אנשי מקצוע רבים: "חשוב לי שהמטופלות ידעו שיש להן כתובת אחת לפנות אליה לכל השאלות, הבקשות, הבירורים, התמיכה והחששות הטבעיים. הידיעה שיש להן למי לפנות ועם מי להתייעץ, מעניקה להן בטחון. אני מוסרת למטופלות את מספר הטלפון האישי שלי וחושבת שהעזרה, התמיכה והליווי האישיים, יכולים לעשות את כל ההבדל. אצלנו, המטופלת יודעת שהיא לא תיפול בין הכיסאות."

מטופלות המתאמת

מטופלות המתאמת

מתאמת השד וקשרי הקהילה בבית החולים עומדת לרשות כל מטופלת שסובלת מבעיה בשד שמצריכה המשך בירור. האחות מלווה את המטופלת באופן מתמשך, עד לסיום טיפוליה ובדיקותיה בבית החולים והעברת הטיפול בה אל הקהילה. המטופלות מופנות לאחות מתאמת השד וקשרי הקהילה על ידי רופאי בית החולים, צוות המרכז לבריאות השד בבית החולים, או הקהילה.

פטיגה מנגסטו

פטיגה מנגסטו

פטיגה מנגסטו הנה אחות מתאמת שד וקשרי קהילה במרכז לבריאות השד בבי"ח אסותא אשדוד ע"ש סמסון. מנגסטו הנה אחות אונקולוגית, בעלת ניסיון רב שנים בסיעוד ובאונקולוגיה. מנגסטו עבדה במשך כתשע שנים בתחום האונקולוגיה בביה"ח הדסה עין כרם וכן בקופות החולים. "אני כאן כדי להדריך את המטופלות, ללכת איתן יד ביד ולעזור להן לעבור את התקופה המאתגרת הזו. אני מתייחסת לתפקיד שלי באופן הוליסטי ומעניקה ליווי רגשי ורפואי – הכל כדי לעזור למטופלות להגיע לימים קלים יותר."